Wycieczki do Muzeum

Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach

Uczniowie kl.I b i II Gimnazjum 11.12.2007r. udali się do Muzeum Zabawy i Zabawek w Kielcach, aby obejrzeć znajdujące się w nim zbiory. Już pierwsza sala ekspozycyjna wzbudziła ich zachwyt. Zobaczyli setki żab z prywatnej kolekcji Ewy Rusieckiej: od niewielkich figurek z gliny, kamienia i porcelany, po ogromne żaby ogrodowe ustawione wokół tryskającej wodą fontanny.
W następnej sali ustawione były pluszowe żaby, żaby śpiewające oraz przedmioty użytkowe jak: piórnik, zegarek a nawet telefon – wszystko w kształcie żab. Wszyscy byli pod wrażeniem tej niezwykłej ekspozycji. W dalszej części uczniowie mogli zobaczyć lalki w scenerii szkoły sprzed pół wieku, oraz dawne zabawki przedszkolaków: klocki, wózki, huśtawki, samochody, zwierzątka i lalki – wszystko wykonane z drewna.

Chłopcom szczególnie przypadła do gustu ekspozycja miniaturowych motorów, pociągów, samolotów, autobusów i starych samochodów oraz sklejanych z papieru, plastiku i drewna modeli statków, wojskowych samochodów, samolotów i czołgów. Dziewczynkom natomiast szczególnie podobały się stare, porcelanowe lalki oraz kolekcja barbie w przepięknych balowych sukniach.


Dużym zainteresowaniem zwiedzających cieszyła się ruchoma makieta kolejki oraz marionetki, maski i elementy scenografii z „Pinokia” udostępnione przez Teatr Lalki i Aktora „Kubuś” w Kielcach. Była też sala poświęcona pluszowym misiom oraz starym, niekiedy prawie stuletnim zabawkom znalezionym na babcinym strychu. Wszystkim bardzo podobały się również dawne gliniane i drewniane zabawki wiejskie: fujarki, koniki na biegunach, figurki zwierząt, dziobiące ptaszki, ruchome zabawki z drewna oraz śpiewające gliniane ptaszki. Uczniowie mieli również okazję wykonać sobie pamiątkowe zdjęcie z misiem Uszatkiem na tle jego filmowego domu. Duże wrażenie zrobiła na uczniach znajdująca się w ostatniej sali wystawa origami. Wykonane z papieru geometryczne kompozycje i kolorowe kule, smoki i muszle, kwiaty i drzewa, owady, ludzie i zwierzęta zachwycały pięknem i precyzją wykonania, a unoszące się pod sufitem różnokolorowe papierowe ptaki dopełniały bajkowej scenerii. Zainspirowani sztuką origami uczniowie postanowili, że po powrocie do szkoły sami spróbują swych sił w artystycznym składaniu papieru. Być może już niedługo inni będą zachwycać się ich pracami.

Muzeum Historii Kielc

23 kwietnia 2008r. uczniowie klas gimnazjalnych naszej placówki udali się do Muzeum Historii Kielc, gdzie wzięli udział w lekcji muzealnej połączonej ze zwiedzaniem ekspozycji stałej. Wraz z przewodnikiem wszyscy wyruszyliśmy w ciekawą podróż po Kielcach począwszy od średniowiecza aż do czasów współczesnych. W pierwszej sali uczniowie zapoznali się z legenda związaną z kościołem Św. Wojciecha, mogli zobaczyć obrazy przedstawiające dawne domy, drewnianą makietę średniowiecznej chaty, fragmenty naczyń glinianych, narzędzia i ozdoby z czasów średniowiecza oraz srebrne monety z XI w.
W kolejnej sali poznaliśmy historię herbu Kielc i mogliśmy zobaczyć oryginalne pieczęcie rady miejskiej z XVIII wieku, dokumenty z przełomu XV i XVI wieku pisane na pergaminie w języku łacińskim, stare lampki górnicze, księgę opisującą majątek dawnych kielczan, kamienną tablicę z wyrytym alfabetem i wzorami dawnych miar, a także stroje liturgiczne i relikwiarze z kieleckiej katedry pochodzące z XVIII- XX wieku. Na zamieszczonej na ścianie rycinie można było zobaczyć wygląd miasta w XVIII wieku.
W kolejnej sali naszą uwagę przykuła wielka skrzynia wypełniona przedmiotami codziennego użytku (jak garnki, miski, czajniki, tara do prania itp.). Oglądaliśmy też dokumenty i różne przedmioty z czasów insurekcji kościuszkowskiej, pamiątki z czasów powstania listopadowego a także zdjęcia i biżuterię z okresu powstania styczniowego. Chłopcom szczególnie podobały się pagony i pasy oficerskie z 1914 r., księgi ewidencji broni oraz zrekonstruowany mundur korpusu górniczego z I poł. XIX w. Można też było zobaczyć fotografie i dokumenty z dawnego gimnazjum im. M. Reja oraz dawne świadectwa szkolne z kieleckich szkół i pensji. Dużym zaciekawieniem cieszyły się też stare żelazka z duszą oraz zrekonstruowane wnętrze dawnej pracowni krawieckiej. Uczniowie mieli też możliwość obejrzeć oryginalne wyposażenie saloniku rodziny mieszczańskiej, rozkład jazdy pociągów z 1937 r. oraz pochodzący z 1904r. stół należący do prezydenta miasta Kielce, a także pamiątki po zamieszkujących Kielce społecznościach: rosyjskiej, żydowskiej i ewangelickiej.
Jednak największy entuzjazm wśród chłopców wzbudził wyeksponowany w następnej sali motor SHL, który jak twierdziła nasza przewodniczka, był jeszcze w pełni sprawny technicznie. Nie mniejszym zainteresowaniem cieszyły się pochodzące z początku XX w. mundury strażackie i przedmioty pochodzące z dawnej remizy jak: hełmy, trąbki, naftowe pochodnie czy stare albumy ze zdjęciami. Uczniowie mogli też obejrzeć druki i akcesoria z dawnych kieleckich aptek, pamiątki po słynnym kieleckim wynalazcy Leopoldzie Fijałkowskim, zdjęcia i dokumenty z okresu I wojny światowej, pamiątki czynu legionowego, elementy umundurowania i oporządzenia wojskowego z okresu międzywojennego, a także pamiątki z działalności Poczty Polskiej w Kielcach z lat międzywojennych. Mogli też odsłuchać oryginalnego nagrania głosu marszałka Piłsudskiego, a także obejrzeć produkty wytwarzane w dawnej hucie „Ludwików” i zakładach „Granat.”
Kolejna sala poświęcona była okresowi II wojny światowej. Zebrano tu dokumenty, zdjęcia, kenkarty, obwieszczenia oraz pamiątki po partyzantach (pistolety, granaty, hełmy itp.). W dalszej części uczniowie obejrzeli dokumentację z działalności niepodległościowej po II wojnie światowej, oraz pamiątki z okresu PRL (m. in. drukarkę do ulotek). Zaprezentowane też zostały używane w tym czasie banknoty. Końcowa część wystawy to pamiątki po ks. Jerzym Popiełuszko i wspomnienie wizyty na kieleckich błoniach papieża Jana Pawła II. Całość ekspozycji zamykało panoramiczne zdjęcie ukazujące współczesne miasto Kielce.
Lekcja muzealna, w której uczniowie uczestniczyli niewątpliwie dostarczyła im wielu wrażeń i wzbogaciła ich wiedzę na temat historii miasta, w którym mieszkają. Z pewnością jest to wystawa, którą każdy kielczanin powinien zobaczyć.

autorzy: Z. Dulęba, M. Miśkiewicz

Klub Osiedlowy „Miniatura”

W maju 2009 roku uczniowie klas gimnazjalnych z naszego ośrodka udali się na kolejne już spotkanie ze znaną kielecką malarką, pisarką i poetką- Elżbietą Marią Festerkiewicz, która oprowadziła nas po swojej indywidualnej wystawie malarstwa zatytułowanej: „Flirt z muzami” opowiadając przy tym ciekawe historie związane z powstaniem niektórych obrazów zaprezentowanych na ekspozycji. Po obejrzeniu wystawy pani Elżbieta przeprowadziła interesujące warsztaty plastyczne, na których dzieci miały okazję spróbować swych sił w malowaniu farbami akrylowymi swoich portretów.

W październiku 2010 roku uczniowie z klasy IIb Przysposabiającej do Pracy odwiedzili wystawę malarstwa

Autor: Zuzanna Dulęba

Może Ci się również spodoba