Wycieczka do „ptasiego azylu”

W maju 2009 roku uczniowie naszego ośrodka udali się na wycieczkę do położonego w dolinie rzeki Czarnej Nidy Ośrodka Pomocy Dzikim Zwierzętom– „Ptasiego Azylu.” Mieli tu możliwość unikalnego kontaktu z dziką przyrodą dosłownie na wyciągnięcie ręki.
Opiekun schroniska- prof. Janusz Wróblewski okazał się niezwykle miłym i gościnnym gospodarzem. Już w progu powitał nas wraz ze swoim ulubionym psem o imieniu Sandi. Oprowadził nas po terenie całego schroniska opowiadając ciekawie o mieszkańcach lasu, ich środowisku, trybie życia. Pokazywał dzieciom dzikie ptaki, ich jaja i pisklęta i mówił o tym, jak się nimi w razie prawidłowo opiekować, czym karmić- jednym słowem jak im pomóc, żeby po leczeniu i rehabilitacji mogły z powrotem trafić do swojego naturalnego środowiska. Profesor prezentując mieszkańców azylu wypowiadał się na temat przyczyn, dla których zwierzęta tu trafiły, oraz opowiadał o ich leczeniu i rehabilitacji. Poruszył też problem dotyczący bezpiecznego zachowania się w lesie w kontakcie z dzikimi zwierzętami i zachęcał do pomocy dzikim zwierzętom przebywającym w naszym otoczeniu.
Ogromną przyjemnością dla dzieci była możliwość karmienia zwierząt, oraz głaskania ich pod czujnym okiem pana Janusza, który dbał o to, by nikomu nie stała się krzywda.
Po odwiedzeniu wszystkich mieszkańców azylu dzieci mogły pobawić się na specjalnie przygotowanym dla nich placu zabaw i napić się gorącej herbaty.

Z pewnością taka niezwykła lekcja przyrody na długo zapadnie wszystkim w pamięci. Jeszcze raz serdecznie dziękujemy gospodarzowi „Ptasiego Azylu”- profesorowi Januszowi Wróblewskiemu za nie zapomniane przeżycia, miłą gościnę, czas poświęcony naszym dzieciom i okazane nam serce.

Autor: Zuzanna Dulęba