Wycieczka do Kapkazów

Dn.23 września 2009 r. uczniowie S.O.S.-W. nr 2 w Kielcach odbyli wycieczkę edukacyjną dofinansowaną przez Ligę Ochrony Przyrody do gospodarstwa agroturystycznego „Stokrotka” w Kapkazach. Uczniowie zapoznali się z funkcjonowaniem gospodarstwa i ekologiczną produkcją żywności.
Zwiedzając pomieszczenia gospodarskie mieli możliwość bezpośredniego obcowania ze zwierzętami, które mogli karmić i głaskać, co było dla dzieci dużym przeżyciem i wyzwalało u nich wiele pozytywnych odczuć. Uczestnicy wycieczki zwiedzili również warsztat tkacki, przyglądali się dawnym urządzeniom niezbędnym do obróbki lnu i zapoznali się z ich przeznaczeniem. Mieli też możliwość obejrzenia tradycyjnych narzędzi używanych w dawnym gospodarstwie do pracy, oraz pięknej wystawy wytworów ludowego rękodzieła artystycznego.

Szczególnie wiele radości sprawiło dzieciom przebieranie się w tradycyjne, ludowe stroje i przejażdżka wozem drabiniastym po okolicy do miejsca dawniej pralni wiejskiej mieszczącej się w pobliżu źródła wody. Uczniowie zapoznali się też z ekologicznym procesem wytwarzania żywności (masła, żółtego i białego sera) i uczestniczyli w pokazie wypieku chleba tradycyjną metodą.
Na koniec wszyscy uczestnicy wycieczki zostali zaproszeni na słodki poczęstunek i smakowanie różnych ekologicznych wyrobów produkowanych w gospodarstwie: masła, swojskiego chleba ze smalcem, miodu i serów. Wesołe zabawy na świeżym powietrzu były miłym akcentem na zakończenie naszego spotkania z gościnnymi gospodarzami gospodarstwa „Stokrotka.”

Autor: Zuzanna Dulęba