Pielgrzymka do Miechowa

W Miechowie – Polskiej Jerozolimie

W czwartek 22.03.2012 odbyła się szkolna pielgrzymka do sanktuarium Grobu Bożego w Miechowie. Wzieli w niej udział uczniowie, pracownicy  naszego Ośrodka, a także rodzice i opiekunowie dzieci. Pielgrzymi zwiedzili zabytkowy kościół, klasztor należący niegdys do zakonu Bożogrobców, uczestniczyli we Mszy Świętej oraz Drodze Krzyżowej. Wychowankowie naszej szkoły Mateusz i Arek służyli do mszy, a o oprawę muzyczną naszej pielgrzymki zadbała  mgr Agnieszka Pacholec. Wyjazd zorganizowała i zadbała o wszystkich uczestników nasza niezastapiona katechetka mgr Małgorzata Miśkiewicz.

Bożogrobcy – Bracia Krzyzowi Pańskiego Grobu Jerozolimskiego.

Poczatki sanktuarium sięgają XII wieku, kiedy to Jaksa z rodu Gryfitów przywiózł z Jerozolimy kilkanaście worków ziemi z Góry Golgota i zbudował w Miechowie mały kościół pod wezwaniem św. Katarzyny Aleksandryjskiej. Przy tym kościółku osadził zakonników Grobu Bożego z Jerozolimy. Klasztor miechowski był pierwszym w Polsce i w Europie reprezentantem idei i kultu grobu Bożego. Jak niesie podanie stał tu, gdzie dzisiaj jest kaplica Grobu Chrystusowego. Grób Pański jest imitacją Jerozolimskiego Grobu Chrystusa, zbudowany ok 1530 roku.

Obecny kościół zbudowano w latach 1233-1293, murowany, gotycki z fragmentami romańskimi, przebudowany w stylu późnobarokowym. Bożogrobcy byli w Miechowie prawie 700 lat i położyli duże zasługi w krzewieniu wiary i kultury chrześcijańskiej.

W 1996 roku Jan Paweł II nadał światyni Grobu Bożego w Miechowie tytuł Bazyliki Mniejszej.

Organizacja wyjazdu: M. Miśkiewicz

Opracowanie: E. Pachocka-Sobczak