Pokaz „Żywej historii” w bibliotece UJK w Kielcach

%%wppa%% %%cover=90%%

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w warsztatach pt.: „Sztuka dawnego drzeworytu” zorganizowanych w bibliotece uniwersyteckiej UJK w Kielcach, które prowadził Pan Tadeusz Grajpel. Podczas pokazu można było obejrzeć zastosowanie zrekonstruowanej prasy drukarskiej Gutenberga, poznać dzieje piśmiennictwa i historię druku oraz metody wycinania
i odbijania drzeworytu.
Tadeusz Grajpel, mieszka w Końskich, w woj. Świętokrzyskim, tam też stworzył i prowadzi autorską Pracownię Badań
i Edukacji Historycznej. Od 20 lat zajmuje się odtwarzaniem dawnych technologii i rzemiosł związanych z dziejami książki, dokumentu i drzeworytu. Wykonał rekonstrukcję prasy drukarskiej Gutenberga, oraz około stu replik klocków drzeworytniczych, głównie średniowiecznych i renesansowych. Odtwarzanie tych obiektów wiąże się z badaniami w zakresie historii kultury, tworzeniem kopii dla wielu muzeów, wreszcie z prowadzonymi na szeroką skalę zajęciami edukacyjnymi. Prowadzi wykłady, warsztaty i pokazy dla muzeów, uczelni, bibliotek, szkół, nauczycieli, bierze udział w wielu przedsięwzięciach otwartych, popularyzujących wiedzę historyczną. Współpracuje m.in. z: Państwowym Muzeum Archeologicznym w Warszawie, Muzeum Archeologicznym w Poznaniu, Muzeum w Biskupinie, Muzeum Papiernictwa w Dusznikach-Zdroju, Muzeum Początków Państwa Polskiego w Gnieźnie, Muzeum Drukarstwa Warszawskiego, Muzeum Historii Katowic, Centrum Nauki Kopernik, Ossolineum, Stowarzyszeniem Naukowym Archeologów Polskich, Małopolskim Instytutem Kultury, Krakowskim Biurem Festiwalowym i wieloma innymi. Zajęcia dla studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego, Warszawskiego, UMCS, Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach. Autor należy do Świętokrzyskiego Stowarzyszenia Dziedzictwa Przemysłowego, oraz, co ceni sobie szczególnie, Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego z Kapitułą orderu Białego Kruka w Krakowie.

W holu biblioteki UJK znajduje się również wystawa prac naszych uczniów, na którą serdecznie zapraszamy.

Organizatorzy: M. Jung, B. Warchałowska, E. Pachocka-Sobczak

Może Ci się również spodoba