Trzymaj formę 2015/16

%%wppa%% %%cover=118%%

Główny Inspektorat Sanitarny i Polska Federacja Producentów Żywności Związek Pracodawców, wychodząc naprzeciw zaleceniom strategii Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w zakresie diety, aktywności fizycznej i zdrowia oraz zaleceniom Białej Księgi Komisji Europejskiej „Strategia dla Europy w zakresie zagadnień zdrowia związanych z żywieniem, nadwagą i otyłością” od siedmiu lat prowadzą Ogólnopolski Program Edukacyjny „Trzymaj Formę!” promujący zasady zbilansowanej diety i aktywności fizycznej wśród młodzieży szkolnej.

tf 1
Celem programu „Trzymaj formę!” jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki.

Program „Trzymaj Formę!” jest ściśle dopasowany do bieżącej sytuacji żywieniowej i poziomu aktywności fizycznej młodzieży w Polsce, wśród której już ponad 30 procent ma problemy z właściwym odżywianiem. Dotyczy to zarówno wzrastającego odsetka osób z nadwagą i otyłością, jak i liczby młodzieży, u której stwierdza się niedożywienie jakościowe oraz tak niebezpieczne dla zdrowia choroby jak bulimia i anoreksja. Program wpływa na ograniczenie tych negatywnych trendów dzięki dostarczeniu praktycznej wiedzy w zakresie zdrowego stylu życia w wiarygodny i ciekawy dla młodzieży sposób.

tf3

Program przeznaczony jest dla uczniów szkół gimnazjalnych i ostatnich klas szkół podstawowych. Realizacja programu oparta jest na metodzie projektu, dzięki której uczniowie wspólnie z nauczycielami, rodzicami i środowiskiem lokalnym, opracowują najlepsze i najciekawsze metody propagowania zasad zdrowego stylu życia zarówno w szkole jak i w rodzinie.

Zarówno zasięg programu, jak i liczba liczba szkół oraz dzieci biorących w nim udział pozwalają na stwierdzenie, że „Trzymaj Formę!” jest największym tego typu programem w Unii Europejskiej. Programem w pełni opartym na zalecanym zarówno przez Komisję Europejską, jak i Europejską Platformę ds. Diety, Aktywności Fizycznej i Zdrowia partnerstwie administracji państwowej i organizacji sektora prywatnego.

Nasza szkoła dba o zdrowy styl życia. W związku z tym już kolejny rok uczestniczymy w ogólnopolskim programie edukacyjnym Trzymaj formę i będziemy cyklicznie organizować dla naszych uczniów Zdrowe śniadania

Bohaterem pierwszego śniadania był pomidor. Kolejne śniadania podkreślały cenne właściwości rzodkiewki, ogórka, papryki i szczypiorku. Uczniowie poznali ich zdrowotne właściwości i przygotowali pyszne kanapki. Było pysznie i zdrowo.

Opiekunowie programu: K. Pieczara, A. Pańtak, P. Kędziora, K. Duda, K. Szewczyk, E. Pietrzykowska

Może Ci się również spodoba