JUŻ WIEMY CO TO SĄ DANE OSOBOWE

#TwojedaneTwojasprawa  

Inicjatywa XI edycji Ogólnopolskiego Programu Edukacyjnego „Twoje dane – Twoja sprawa. Skuteczna ochrona danych osobowych” organizowanego przez Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych to inicjatywa edukacyjna skierowana do uczniów i nauczycieli. Pedagodzy w codziennej pracy skutecznie mogą przyczynić się do wzrostu świadomości uczniów związanej z ochroną ich danych osobowych.

Kilku nauczycieli w naszej placówce zadeklarowało, że przeprowadzi lekcje w klasach na temat ochrony danych osobowych. I jeśli komuś wydaje się, że temat ten jest zbyt trudny i abstrakcyjny dla naszych uczniów to się myli! Miejsce zamieszkania/zameldowania, korzystanie z komórki, komputera, portali społecznościowych, udostępnianie filmików, wstawianie zdjęć, PESEL, wypełnianie kwestionariusza osobowego – to tylko niektóre propozycje tematów, które dotyczą naszych uczniów i można je dostosować do ich możliwości i potrzeb. A tematyka może być naprawdę użyteczna w codziennym funkcjonowaniu naszych podopiecznych z niepełnosprawnością intelektualną.

Co więcej jesteśmy po pierwszych cyklach zajęć o danych osobowych, a nawet kilku lekcjach na szkolnych schodach. Uwagę wielu osób zwróciły na pewno etykiety zawieszone właśnie na schodach głównych naszej szkoły. Etykiety przygotowali nauczyciele, ale wycinanie, laminowanie, segregowanie zgodnie z wytycznymi, przyklejanie – to były zadania wybranych uczniów, którzy troszkę na temat danych osobowych już wiedzieli. Zastosowane na etykietach ikonografiki są na tyle proste w przekazie, że napis „dane biometryczne” wcale nie jest już taki trudny do zapamiętania, gdy widzi się odcisk palca. A poza tym nasi uczniowie naprawdę potrafią nas zaskoczyć i kojarzyć różne fakty – dane biometryczne przecież wykorzystuje się choćby do logowania w telefonie. I już można rozwinąć temat o tych danych osobowych. „Zdrowie” – czy chcemy głośno i wszystkim mówić o naszym zdrowiu? Nie, i nasi uczniowie też tego nie chcą i wiedzą, że kwestie zdrowia są bardzo wrażliwe.

Nie trzeba wiele, nie trzeba wielu definicji, zbędnych wyjaśnień. Prosto i to co nas dotyczy. Zachęcam do współpracy i rozmowy z uczniami o d.o.

Opracowanie: Karolina Sut