Podstawowe akty normatywne Placówki wyznaczające kierunek jej funkcjonowania:
MISJA
Jesteśmy placówką ukierunkowaną na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży z niepełnosprawnością intelektualną. Tworzymy dla nich odpowiednie warunki aby mogły się rozwijać, przygotować do codziennego życia, były zaradne, umiały sterować własnym zachowaniem, by mogły uczestniczyć w życiu społecznym. Gwarantujemy przyjazną atmosferę, bezpieczeństwo i zdobycie zaufania rodziców. Staramy się, aby nauczyciele również czerpali satysfakcję z dobrze wykonanej pracy i uznania w środowisku.
WIZJA
– Szkoła jest cenioną i uznaną placówką w środowisku.
– Panuje w niej życzliwa i bezpieczna atmosfera, oparta na kulturze osobistej wszystkich pracowników, uczniów, rodziców/opiekunów prawnych, wzajemnie się szanujących, akceptujących i współdziałających ze sobą.
– Przestrzegane są prawa dziecka i młodzieży do rozwoju we własnym tempie, bycia sobą, do różnych dróg zdobywania wiedzy
i umiejętności, do możliwości podejmowania decyzji wyboru w działaniu, do zabawy, nauki, pracy, do kontrolowanego wyrażania własnych emocji.
– Szkoła przygotowuje uczniów do podejmowania pracy w warunkach chronionych, do pełnienia różnych ról społecznych przeciwdziałających wykluczeniu społecznemu.
NASZ ABSOLWENT:
• ma poczucie własnej godności i wartości,
• akceptuje siebie, mając świadomość swoich mocnych i słabych stron,
• wiedzę i umiejętności potrafi wykorzystać w praktyce,
• odróżnia dobro od zła ,
• potrafi współpracować z innymi,
• jest otwarty , szczery, życzliwy i kulturalny,
• umie przyjąć postawę asertywną,
• jest zaradny i samodzielny stosownie do swoich możliwości,
• dba o swoje zdrowie
A KONCEPCJA PRACY SOSW NR 2 W KIELCACH (KLIKNIJ NA NAPIS)
STATUT SZKOŁY PODSTAWOWEJ 2016
WEWNĄTRZSZKOLNY SYSTEM OCENIANIA 2013
PROGRAM PROFILAKTYCZNY 2016 17
Zajęcia z podopiecznymi prowadzone są na podstawie autorskich programów nauczania opracowanych zgodnie z:
1) Podstawą Programową wychowania przedszkolnego dla przedszkoli, oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz innych form wychowania przedszkolnego. (Rozporządzenie MEN z dnia 23 grudnia 2008r. Załącznik Nr 1; Dz. U. z dnia 15 stycznia 2009r. Nr4)
2) Podstawą Programową kształcenia ogólnego dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym w szkołach podstawowych i gimnazjach. (Rozporządzenie MEN z dnia 23 grudnia 2008r. Załącznik Nr 3; Dz. U. z dnia 15 stycznia 2009r. Nr4)
3) Podstawą Programową kształcenia ogólnego dla szkół specjalnych przysposabiających do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi. (Rozporządzenie MEN z dnia 23 grudnia 2008r. Załącznik Nr 7; Dz. U. z dnia 15 stycznia 2009r. Nr4)
Ponadto, dla każdego ucznia nauczyciele opracowują Indywidualne Programy Edukacyjno-Terapeutyczne (tzw. IPET), dla dzieci i młodzieży z głęboką wieloraką niepełnosprawnością intelektualną Indywidualne Programy Zajęć Rewalidacyjno-Wychowawczych (tzw. IPZR-W),