Spotkanie z żołnierzami na Bukówce

We wrześniu 2009r. uczniowie odwiedzili jednostkę wojskową na kieleckiej Bukówce. Mogli z bliska przyjrzeć się jak funkcjonuje polska armia, zapoznać się ze sprzętem wojskowym, przyjrzeć się uzbrojeniu oraz obejrzeć wojskowe place ćwiczeń.
Już na wstępie uczestnicy wycieczki poczuli przedsmak wojskowego życia – zanim dostaliśmy pozwolenie wejścia na teren jednostki, minęło trochę czasu – potem wszyscy musieli przejść przez biuro przepustek.

Zwiedziliśmy m. in. Izbę Pamięci w której mogliśmy obejrzeć różnorodne pamiątki i zdjęcia z poszczególnych misji, a także poznać historię CSNPSP (CENTRUM SZKOLENIA DLA POTRZEB SIŁ POKOJOWYCH) w Kielcach (jednostka wojskowa na Bukówce jako jedyna w Polsce kształci żołnierzy dla potrzeb sił rozjemczych ONZ).
Potem nastąpiła bardziej „praktyczna” cześć wycieczki –obejrzeliśmy z bliska wojskowy pojazd pancerny oraz elementy uzbrojenia i umundurowania żołnierzy. Uczniowie mogli wszystkiego dotknąć, przymierzyć. Najbardziej odważni zasiedli za sterami helikoptera. Przez cały czas mogliśmy robić zdjęcia i dotykać wszystkich maszyn, elementów uzbrojenia i wyposażenia.

Wycieczka była bardzo udana, pogoda dopisała, humory też. Mamy nadzieję, że nie była to jedyna nasza wizyta w jednostce wojskowej na Bukówce.
autor: K. Bałchanowska