Muzeum Stefana Żeromskiego

Starsi uczniowie z naszego Ośrodka w dniu 27 listopada wzięli udział w lekcji warsztatowej w Muzeum Lat Szkolnych Stefana Żeromskiego w Kielcach, które jest jednym z oddziałów Muzeum Narodowego w naszym mieście. Obejrzeli wszystkie eksponaty związane z dzieciństwem i okresem nauki szkolnej pisarza i dowiedzieli się jak dawniej uczono w szkole. Bardzo podobały im się dawne meble w szkole, dzienniki, dzwonek i przybory szkolne. Również zwiedzili nową wystawę czasową zatytułowaną: Szaleńcy, idealiści, geniusze w literackim świecie wynalazków. Z ciekawością obejrzeli wynalazki, które zmieniły życie ówczesnego społeczeństwa w czasach życia Stefana Żeromskiego: aparat fotograficzny, maszyna do pisania i wiele innych. Ekspozycja jest zresztą próbą zilustrowania słów pisarza, który napisał: Jedyną potęgą istotną i niewątpliwą jest geniusz i funkcja jego – wynalazek. Po ciekawej lekcji wszyscy w dobrych humorach udali się na mały słodki poczęstunek i powrócili do szkoły.

muzeum 1

muzeum 2