CIEKAWOSTKI O KWIATACH

W ramach programu „Trzymaj formę” przygotowałyśmy dla Was kilka ciekawostek

Czy wiesz że
Kwiaty są ozdobą naszych domów, ogrodów i łąk. Uwielbiamy ich zapach, ale także cenimy za piękny wygląd. A czy wiesz, że niektóre z nich mogą wylądować na Twoim talerzu? Okazuje się, że wiele odmian kwiatów posiada właściwości zdrowotne i niezwykłe walory smakowe.
Kwiaty zawsze należy umyć pod bieżącą wodą. I gotowe! Teraz możesz dodawać je do swoich dań. Najlepsze są te świeże, ale sprawdzą się również suszone kwiaty.

Jak je zasuszyć ?
Rozkładamy kwiaty na lnianej ściereczce i pozostawiamy w ciepłym miejscu z dostępem do powietrza. Kiedy się zasuszą, można przechowywać je w papierowej torebce.

Zanim zostaniesz kwiatożercą

 • Kwiaty jemy w niewielkich, rozsądnych ilościach – niestety, niektóre z nich mogą uczulić.
 • Jedz tylko takie kwiaty, które jesteś w stanie rozpoznać w 100%. Jeśli nie masz pewności – lepiej zrezygnuj!
 • Jadalne kwiaty zbieraj najlepiej w swoim własnym ogródku.
 • Nie zbieraj roślin z terenów chronionych, terenów publicznych oraz w miejscach o wysokim zanieczyszczeniu (np. przy ruchliwych drogach).
 • Kwiaty z kwiaciarni najlepiej używać tylko do dekoracji. Do ich uprawy stosuje się dużo nawozów – w końcu przede wszystkim mają wyglądać pięknie i dorodnie.
 • Dzikie kwiaty i te rosnące nisko nad ziemią mogą być zanieczyszczone przez zwierzęta (mówiąc bez ogródek: obsikane ;). Umyj je porządnie na wszelki wypadek albo znajdź takie, których czystości jesteś pewien.
 • Zdarza się to rzadko, ale kwiaty także mogą powodować uczulenia. Jedzenie kwiatów zawsze zacznij od niewielkich ilości i obserwuj reakcje swojego organizmu.
 • Nie zbieraj kwiatów z roślin chorych i tych na których żerują szkodniki – mogą być trudne do usunięcia, a kwiaty są delikatne i mogą ulec zniszczeniu w trakcie oczyszczania.
 • Zebrane kwiaty dobrze otrząśnij przed zjedzeniem – mogą  się w nich ukrywać różne owady (np. w mniszku).
 • Nie zbieraj dzikich kwiatów rosnących w zbożu lub w sąsiedztwie innych dużych upraw – mogą mieć na sobie resztki środków ochrony roślin (oprysków).
 • Nie zrywaj kwiatów roślin chronionych, nawet jeśli są jadalne.

Wiosenne kwiaty jadalne
Dzikie i ogrodowe rośliny o jadalnych kwiatach, które kwitną od marca do czerwca:

Magnolia
Płatki magnolii są mięsiste i skórzaste w dotyku a w smaku wyjątkowo chrupiące. Można je marynować, ale nic nie stoi na przeszkodzie aby podjadać je także na surowo. W surówce mogą udawać białą sałatę – do czasu kiedy ich nie skosztujesz. Kwiatowy smak szybko je zdradzi!

Tulipan
Tak, tak – płatki tulipanów są jadalne! Mają tyle wspaniałych kolorów, że może się od nich zakręcić w głowie. Najlepiej sprawdzają się w sałatkach i do dekoracji deserów.

Miesiącznica roczna
Mało kto wie, że kwiaty miesiącznicy (nazywanej też popularnie srebrnikami Judasza) są jadalne. Wspaniały purpurowy kolor i wczesna pora kwitnienia (od początku kwietnia) sprawiają, że kwiaty miesiącznicy doskonale dodadzą kolorów – i apetyczności – wiosennym potrawom.

Bratek ogrodowy
Bratki to jedne z najbardziej klasycznych wiosennych kwiatów jadalnych. Smakują podobnie do sałaty i występują w niezliczonej ilości kolorów, dlatego możesz nimi ozdobić praktycznie wszystkie potrawy jakie przyjdą ci do głowy i do każdej z nich będą pasowały wyśmienicie! Ale bratki to nie tylko jadalne kwiaty – mają jeszcze wiele innych sekretów.

Fiołek wonny
Z wiosennych kwiatów jadalnych to właśnie fiołki są najsłodsze. Kwiaty fiołków dodane do deserów dodadzą im nie tylko szczypty elegancji, ale też cudownego fiołkowego zapachu. Sezon na nie trwa jednak bardzo krótko (kwitną w kwietniu), dlatego pamiętaj, aby ich nie przegapić!

Niezapominajka leśna
Pojedyncze drobne kwiaty niezapominajki można jeść, chociaż nie w dużych ilościach. Mogą być ciekawą ozdobą tortów i wykwintnych deserów. Ze względu na ich rozmiar nawet nie poczujesz ich smaku. Ale oczy można nacieszyć nimi ogromnie!

Podbiał pospolity
Podbiały kwitną na przełomie marca i kwietnia. Jego kwiaty otwierają się tylko w słoneczne dni. Jako dodatek do potraw najlepiej nadają się pojedyncze żółte płatki podbiału.

Śliwa tarnina
Kwiaty tarniny są bardzo nietrwałe (otwierają się zwykle około połowy kwietnia a płatki szybko opadają), ale możesz je wykorzystać do ozdoby wielu dań. Nie mają określonego smaku, za to słodko pachną i doskonale nadają się do wiosennych sałatek i deserów.

Śliwa domowa
Śliwki, podobnie jak tarnina, kwitną w kwietniu a ich kwiaty możesz podjadać bez obaw. Mirabelki, węgierki czy renklody – kwiaty wszystkich śliwek są jadalne!

Grusza pospolita
Grusze to kolejne owocowe drzewa o jadalnych kwiatach. Kwiaty gruszy nie pachną zbyt intensywnie ale są znacznie większe i bardziej eleganckie od kwiatów śliw. Doskonałe na wiosenne bukiety i do ozdoby wykwintnych dań!

Stokrotka pospolita
Kocha czy nie kocha? Kwiaty stokrotki dodane do wiosennych dań sprawią, że każdy je pokocha! Możesz wykorzystać pojedyncze stokrotkowe białe płatki lub całe kwiaty i chrupać je bez obaw – zarówno polne jak i ogrodowe stokrotki są jadalne.

Forsycja pośrednia
Żółte kwiaty forsycji są jadalne i całkiem smaczne. Ich niewątpliwą zaletą jest kolor – wiosną dodadzą słońca do każdej potrawy do której ich użyjesz. Najlepiej sprawdzają się w deserach, sałatkach i koktajlach.

Porzeczki
Niepozorne zielonkawe kwiaty porzeczek (białych, czarnych i czerwonych oraz agrestu) są jadalne, chociaż niezbyt dekoracyjne. Najbardziej intensywne w smaku są kwiaty czarnych porzeczek – wykorzystaj je jako przyprawę do wiosennych sałatek.

Jasnota purpurowa
Jasnota purpurowa jest popularnym wiosennym chwastem. Można ją rozpoznać po purpurowych wierzchołkach i jasnofioletowych kwiatach. Pojedyncze kwiaty można sobie podjadać, chociaż nie są zbyt smaczne. Najlepiej zmieszać je z innymi wiosennymi kwiatami jadalnymi, których teraz jest pod dostatkiem.

Bluszczyk kurdybanek
Bluszczyk kurdybanek to jeden z najpopularniejszych wiosennych jadalnych chwastów. Możesz użyć całych roślin albo samych fioletowych kwiatów. Będziesz zaskoczony ich smakiem – ziołowym i lekko pikantnym.

Wiśnia pospolita
Kwiaty wiśni możesz użyć w kuchni bez obawy – są jadalne. Pamięta jednak, że im więcej ich zerwiesz, tym mniej będziesz mieć owoców na swoich drzewkach!

Dereń jadalny
Dereń kwitnie bardzo wcześnie – często już w marcu. Kwiaty derenia to jedne z najwcześniejszych jadalnych kwiatów. Nie są zbyt piękne ani smaczne, ale zawsze można ich trochę użyć – jako jadalną ciekawostkę.

Fiołek polny
Jadalne kwiaty fiołka polnego wyglądają jak mikroskopijne bratki. Warto wiedzieć, że fiołek polny jest rośliną leczniczą (cała roślina, nie tylko kwiaty). Ale tutaj mówimy o jadalnych kwiatach, a fiołek jest jednym z nich – kwitnie od kwietnia nawet do późnego lata.

Klon zwyczajny
Klony kwitną później od dereni (w kwietniu) ale ich kwiaty są bardzo do siebie podobne. W porównaniu z dereniem kwiaty klonu są jednak znacznie słodsze w smaku, więc możesz nimi lekko osłodzić sałatkę lub wykorzystać do dekoracji – w końcu zielone kwiaty wcale nie są takie częste.

Mniszek pospolity
Mniszkowe kwiaty są lekko gorzkie w smaku jeśli zjadasz je w całości. Do dekoracji dań dużo lepiej nadają się pojedyncze płatki. Kwiaty mniszków możesz wykorzystać na wiele sposobów: nie tylko jeść je na surowo, przerabiać na mniszkowy miód lub wino.

Jasnota biała
Kwiaty jasnoty białej (lub jak ja lubię ją nazywać „nieparzącej pokrzywy”) są stuprocentowo jadalne. Mają papierową teksturę, ale są wyjątkowo słodkie. W każdym pojedynczym kwiecie znajduje się kropelka pysznego nektaru.

Może Ci się również spodoba